En İyi Hapishaneden Kaçış Filmleri - Hapishane Film Önerileri

Bu sayfamızda sizlere hapisten kaçış filmi listesi hazırlamaya karar verdik. Özellikle geçmişten bugüne dek çekilmiş ve bize göre en iyi hapishaneden kaçış filmleri kalitesini taşıyan filmlerden derledik. Ancak yine de listeye sizin de favori filmlerinizden bir kaçını ekleyebiliriz. Bunun için sayfa altından yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz hemen film önerileri listemize geçiş yapalım. Aşağıdaki içerik menüsünden dilediğiniz filme doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Kaçış Planı (2013)

Kaçış Planı 2013

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger'ın başrollerini oynadığı ve 2013 yapımı olan Kaçış Planı konusu kısaca şöyle; Stallone, üst düzey korunaklı hapishanelerin güvenlik ve kaçış zaaflarını denetleyen ve bunu bir mahkum kılığında birebir uygulayan bir uzman rolünde. Fakat ona yapılan bir komplo sonucunda kendisini dünyanın en gizli hapishanesinde bulur. Bu hapishaneden kaçmak artık onun için bir iş değil, zorunluluk olacaktır. Oradaki bir diğer mahkum da Arnold'dır. İkisi bir olup bu gizli ve korunaklı hapishaneden kaçmanın bir yolunu arayacaklardır.

Alcatraz'dan Kaçış (1979)

Alcatraz'dan Kaçış (1979)

Sanırım bu hapishanenin adını bilmeyen pek az kişi vardır. Dünyaca ünlü bu gerçek kaçış hikayesinin sinemaya uyarlanmış versiyonunu 1979 yılında Clint Eastwood üzerine kurgulayan yönetmen Don Siegel gerçekten bizler için harika bir yapım ortaya çıkarmış! Kaçmanın imkansıza yakın olduğu Alcatraz hapishanesinden kaçabilmek için en iyi numarasını yapmaya çalışan bir mahkumun efsanevi adımlarını izleyeceğiz!

Con Air (1997)

Con Air (1997)

Karıştığı bir kavga sonucu birinin ölümüne sebep olan Cameron Poe, yıllar sonra şartlı tahliye hakkı kazanır ve hapisten çıkar. Fakat bu esnada onunla birlikte bir grup azılı mahkumu taşıyacak olan nakil uçağında bir isyan başlar. Kendini bu isyanın içerisinde bulan Poe, kurtulma şansı varken arkadaşı ve kadın gardiyanın güvenliği için uçaktan ayrılmaz. Ve böylece aksiyon dolu bir kaçış filmi bizleri bekliyor olacak. Oldukça etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip olan Con Air filmini geçmişte tekrar tekrar izlemiştim. Gerçekten bu listeye girmeyi sonuna kadar hak ediyor!

Müebbet Kuşları (1999)

Müebbet Kuşları (1999)

99 yapımı bu özel filmi buraya eklememin sebebi ise komedi tarzında bir hapishane filmi izlemek isteyenler olabilir. Bunun için de Eddie Murphy ve Martin Lawrance isimleri yeterli olacaktır herhalde. Eğlenceli ve komedi dolu Müebbet Kuşları filminin orijinal ismi ise Life.

Kaçış Planı (2010)

Kaçış Planı (2010)

Paylaştığımız ilk filmin ismi ile aynı olmasına aldanmayın çünkü filmin orijinal ismi The Next Three Days. Başrollerde Russell Crowe ve Elizabeth Blanks'in olduğu Kaçış Planı filminde konu; bu iki isim birbirini çok seven evli bir çifttir. Ancak karısı bir cinayetten suçlu bulunup hapishaneye atılınca, kocası onu çıkarmak için her yolu dener. En sonunda bunun tek yolunun onu hapisten kaçırmak olduğunu düşünür ve aksiyon başlar!

Pretoria'dan Kaçış (2020)

Pretoria'dan Kaçış (2020)

Harry Potter serisinden tanıdığımız Daniel Radcliffe'in başrolünde yer aldığı Pretoria'dan Kaçış filmi aslında 1979 Güney Afrika'daki bir hapishaneyi konu ediyor. Mahkum arkadaşı ile birlikte buradan kaçmayı planlayan Daniel, hem nostaljik hemde keyifli bir seyir zevki sunuyor. Çünkü filmin konusu gerçek hikayeye dayanıyor!

Firar Treni (1985)

Firar Treni (1985)

Başrollerinde Jon Voight ve Eric Roberts'in olduğu bu filmde, kimsenin sürmediği ve tam gaz ilerleyen bir trendeki iki kaçak mahkumu konu ediliyor. Aksiyonun zirvede olduğu bu özel filmi de öneri listemize eklemek istedim. Özellikle Jon Voight hayranları için gayet keyifli bir seyir olacaktır diye düşünüyorum.

Beni Deli Etme (1980)

Beni Deli Etme (1980)

80'lerin başında vizyona girmiş olan bu komedi filminde 2 arkadaş bir bankayı soydukları gerekçesiyle mahkum edilirler. Haksız yere böyle bir suça maruz kalan arkadaşlar, bu hapishaneden kaçmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar! Gene Wilder ve Richard Pryor'un başrollerinde oynadığı Beni Deli Etme filminin orijinal ismi ise Stir Crazy.

Kaçış (2008)

Kaçış (2008)

The Escapist orijinal adıyla vizyona giren 2008 yapımı bu suç ve dram konulu hapishane filminde ömür boyu hapis cezası alan yaşlı bir mahkumun, hapishane çetesinin lideri ile takışması sonucu artık işler ölüm kalım mücadelesine dönüştüğü için buradan kaçması gerektiğine inanır. Oldukça keyifli bir kadro ile çekilmiş olan bu filmde gerilim ve heyecan dolu dakikalar sizi bekliyor!

Geceyarısı Ekspresi (1978)

Geceyarısı Ekspresi (1978)

Türkiye'den yurtdışına uyuşturucu madde kaçırmaya çalışırken yakalanıp hapishaneye atılan ve buradan çıkabilmenin tek yolunun geceyarısı ekspresine binmesi olan bir mahkumun başından geçen hikaye sizi bekliyor. 1978 yapımı bu filmin konusunun Türkiye'de geçiyor olması da size ayrı bir seyir zevki verecek diye düşünüyorum.

İhtiyar Adam ve Silah (2018)

İhtiyar Adam ve Silah (2018)

Dünyaca ünlü hapishane kaçkını Forrest Tucker - ömrü boyunca 18 kez başarılı bir şekilde hapishaneden kaçmayı başarmıştır - adına yapılmış gayet keyifli hapishane filmidir. Başrolde de dünyaca ünlü isim Robert Redford bulunan bu 2018 yapımı filmin çok etkileyici kaçış sahneleri olduğunu söyleyemeyiz ama çeşitli derlemelerden oluşan sahneleri sizi tatmin edecektir diye düşünüyorum.

Abashiri Bangaichi (1965)

Abashiri Bangaichi (1965)

Oldukça eski bir yapım olan Abashiri Bangaichi filminin ismi aslında Japonca Abashiri Hapishanesi anlamına gelmektedir. Sizi ilk dakikadan yakalayacağına inandığım ilginç bir konusu var. Şimdi ilk olarak Shinichi diye bir karakter var ve bu adamın 3 yıllık mahkumiyet cezası neredeyse bitmek üzereyken, Gunda isimli tehlikeli bir mahkumun hapisten kaçış macerasına ortak olmak zorunda kalıyor. Çünkü birbirlerine ellerinden kelepçe ile bağlılar. Hikayenin nasıl sonlanacağını büyük bir merakla bekleyeceğinizi düşündüğüm bu 1965 yapımı filmi de izleme listenize almanızı öneririm.

New York'tan Kaçış (1981)

New York'tan Kaçış (1981)

New York aslında bildiğimiz o büyük şehirden çok uzakta bir durumdadır. Tam suç şehrine dönüşen bu yerin etrafı özel güvenlik telleri ile çevrilir ve içerisi tam bir kurt kapanına dönüşür. Bu esnada Amerika Başkanı'nın uçağı teröristler tarafından kaçırılır ve Başkan bu uçaktan özel bir kapsül ile kendini fırlatarak kurtulur. Fakat kapsül hapishaneye dönüşmüş olan New York şehrine düşer! Başkanı buradan kurtarma görevini ise Yılan Pliskin (Kurt Russell) üstlenir.

Tavuklar Firarda (2000)

Tavuklar Firarda (2000)

Listemizde belki de çocukların da izleyebileceği tek filmi paylaşmak istiyorum. 2000 yılında vizyona giren Tavuklar Firarda filminde bir çiftlikte yaşayan tavukların, oldukça acımasız çiftlik sahipleri tarafından yaşadıklarını konu alan bir animasyon kaçış hikayesi işleniyor. Azap ve korku dolu günler yaşayan tavukların yaşadığı kümese günün birinde bir horoz uçarak iniş yapar. Bu sayede kümesteki zeki tavuklardan birisi, buradan aslında kaçılabileceğini de keşfetmiş olur. Böylece bu zalim çiftlik sahiplerinden kurtulmak için heyecan dolu kaçış hikayesi de başlar!

Şeytan Adasının Kralı (2010)

Şeytan Adasının Kralı (2010)

Bu sefer ki filmimizin konusu aslında daha dramatik ve gerçek bir hikayeye dayandığı için çok daha vurucu! Şöyle ki; Norveç'in Bastoy adasında bulunan bir hapishanede geçen filmin konusu aslında buradaki mahkumların çocuk olmasıdır. Ve bu çocuklar acımasız ve sadist gardiyanlar tarafından kontrol edilmesi ve ucuz işçi olarak çalıştırılmasını işliyor. Ancak buraya en son gelen mahkum çocuklardan birisinin elinde özel bir kaçış planı var! Bu da tüm mahkum çocuklar için bir umut içeriyor.

Neredesin Be Birader? (2000)

Neredesin Be Birader? (2000)

George Clooney'in başrol oyuncusu olduğu ve müzikal tadında bir hapisten kaçış filmine hoş geldiniz. Orijinal ismi O Brother, Where Art Thou? olan filmin konusu ise şöyle; hapishanedeki üç kafadar çete üyesi günün birinde hapisten kaçıp evlerine geri dönmek için yola koyulurlar. Ancak bu kaçış sırasında yol boyunca söyledikleri şarkı yüzünden bir anda popüler olmaya ve ün salmaya başlarlar. Bu da filmin müzikal alt yapısını oluşturan esprili bir detay!

Sobibor'dan Kaçış (1987)

Sobibor'dan Kaçış (1987)

Nazi kamplarındaki tutsak Yahudilerin gerçek kaçış hikayesine dayanan filmde, Sobibor kampındaki 600 mahkumun 300'ünün kaçışı konu ediliyor. Nazi tarihindeki en büyük isyan ve kaçış hikayesini de içinde barındıran bu girişim başarıyla sonuçlansa da, sonradan kaçmayı başaran bu 300 mahkumun en az 70'i tekrar yakalanıyor. Dram ve gerilimin hat safhada olduğu bu filmi de izleme listenize almanızı öneririm.

Şafak Harekatı (2007)

Şafak Harekatı (2007)

Hemen hemen her filmindeki fiziksel görünümünde (özellikle kilosu) farklılık olan ve bundan keyif alan Christian Bale'in başrol de oynadığı harika bir kaçış filmi daha sizlerle! Laos ülkesi üzerinde uçuş yapan ve uçağı yere çakılan bir pilotu canlandıran Bale, buranın yerli halkı tarafından maruz kaldığı işkenceler ve sonrasında gönderildiği esir kampından kaçışını konu edinen filmin konusu 1965 yılı olarak işleniyor. Yani tam Vietnam - Amerika savaşı zamanları... Oyunculuğunu son derece beğendiğim Christian Bale, burada da harika bir performans göstererek üst düzey bir seyir zevki sunuyor. Kaçırmayın derim!

Büyük Firar (1963)

Büyük Firar (1963)

Steve McQueen başrolünde tarihi ama harika bir firar filmine hazır mısınız? Nazi kampındaki esaretten kurtulmak için müttefik olarak esir düşen mahkum askerlerin bir araya gelerek efsanevi bir kaçış hikayesine dalış yapacağız. İzlerken tırnaklarınızı yiyeceğiniz ve heyecanın dur durak bilmeden devam ettiği bu 1963 yapımı Büyük Firar filmini kesinlikle izleme listenizde ilk sıralara almanızı tavsiye ediyoruz.

Kaçak (1993)

Kaçak (1993)

Usta oyuncu Harrison Ford'un başrol oynadığı ve orijinal ismi The Fugitive filminin konusu; Dr. Kimble (Ford) karısını öldürdüğü gerekçesiyle hapishaneye atılmış ve idam cezası almış bir mahkumdur. Mahkumların nakliyesi sırasında otobüsün ele geçirilip kaçırılması üzerine kendini bir anda firari bulur. Bu fırsatı iyi değerlendirmek isteyen Kimble, hem işlemediği suçu hemde kirlenmiş ismini tekrar temize çıkarmak için elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Bu köşe kapmaca oyununda bakalım Kimble başarılı olabilmek için yeterince zaman bulabilecek mi?

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Pretoria'dan Kaçış filmini özellikle izlemenizi tavsiye ederim. Eleştirmenler tarafından düşük ve haksız not verilse de bence filmin konusu ve işleyişi çok vurucu! Özellikle Apartheid (Vikipedi sayfası için tıkla) devlet rejiminin ve baskısının ne denli ızdırap verici olduğu gerçeğini gözler önüne sermişler. Yoğun bir psikolojik savaşın verildiği sahneler içeriyor. Film hakkında tek eleştirim, daha doğrusu beni üzen nokta, film içindeki bazı karakterlerin hikayelerinin ve geçmişlerinin işlenmemiş olmasıydı. Ama bu da anlaşılabilir bir detay çünkü bu tarz filmler için fazlasıyla metrajı artıracak bir külfet olabiliyor.

    Kısacası Daniel Radcliffe'ın oyunculuğu ve diğer yan karakterlerin desteği ile harika bir hapisten kaçış filmi sizi bekliyor. Hikayesi ve gerçekçiliğinden keyif alacağınıza eminim!

    YanıtlaSil

FilmReferans ailesine hoş geldin :) Burada yapacağın yorumlar, film analizlerimizin bir parçası olacaktır. Özellikle de senin gibi bizi takip eden / ziyaret eden diğer kullanıcılarımız için film ile ilgili ekstra bir bilgi olacağını unutma lütfen! Buna göre, yorumlarında (izlediysen) film hakkında ipuçlarını / fikirlerini ve (varsa) Spoiler verirken okuyucuyu uyarmayı ihmal etmemeni rica ediyoruz. Katkıların için de şimdiden teşekkürler ♥